Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun

Yıkım yapılabilmesi için tüm mal sahiplerinin değil, üçte ikisinin rızası yeterli olacak. Başkan Topbaş, Esenler’deydi ve İstanbul’da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Çürük, dayanıksız ve kaçak yapıların yıkımı İstanbul’dan başlayacak. Öncelik Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Anadolu yakasındaki bazı ilçelere verilecek. Bu ilçeler başta olmak üzere ve Türkiye’de de büyükşehirlerden başlamak üzere, dalga dalga sürecek.

Yıkım yapılabilmesi için tüm mal sahiplerinin değil, üçte ikisinin rızası yeterli olacak. Sakinlerin nitelikli çoğunluğu dikkate alınacak. Eğer “evet” denirse, devlet kamulaştıracak, onların dairesinin bedelini verecek; “size ortak oldum” diyecek ve binayı yıkıp, yerine sağlam bina yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bugün, Esenler’deki ”Turgutreis Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi”nin inşaatındaydı.

Marmara fay hattının, İstanbul’u çok etkilediğini ve Türkiye’nin geleceğini onlarca yıl karartabileceğini belirten Topbaş, ”Milletçe, siyasi partilerce, çalışmalarımızla depremi kader olmaktan çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Turgutreis Mahallesi’ndeki yenileme çalışmalarında 47 binanın yıkıldığını, bunun yerine 282 dairenin inşa edildiğini, dün de Kağıthane’de 33 gecekondunun yıkılarak yerine 560 dairenin yapılacağını ifade eden Topbaş, Esenler’de 1de 500 konut çalışmasının bulunduğunu ve 650 binanın yıkıldığını söyledi.

Topbaş, Zeytinburnu ilçesine bağlı Sümer Mahallesi’nde 2,5  yıl boyunca vatandaşları ikna etmek için çalıştıklarını, ancak istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyledi.

Vatandaşlara, BİMTAŞ’a, binalarını kontrol ettirebileceklerini aktaran Topbaş, kentsel dönüşüme katılmak isteyenlerin ilçe belediyelerine başvurmalarını hatırlattı.

Topbaş, İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan ”Teleferik Projesi” hakkında da konuştu. Topbaş, ”Biz bu projeyi ‘yap-işlet-devret’ modeliyle gerçekleştirmek istiyoruz. Teleferiklerin boyutuyla ilgili sorunlar vardı. Bunların turistik geziler için planlanmasını ve boyutlarının küçültülmesini istedik” dedi.

ntvmsnbc

"Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun" ile ilgili yorumlar

“Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun” için 10 cevap

 1. abdurahman macit diyor ki:

  sayın belediye başkanım kentsel dönüşüm bütün istanbulda başladı bir avcılar kaldı yerlerimiz para etmiyor artık bir care olun 3 dönemdir aynı şeyleri yaşıyoruz 200 bine mal olan yerimi 150 bine satamıyorum bir semti bu kadar madur etmeye kimsenin hakkı yok duyun artık sesimizi teşekkürler

 2. Yüksel diyor ki:

  Herkese iyi günler
  Bu insanoğlu gibi bukalemun bile renk değiştiremiyor.Ağzı olan konuşuyor.Burada Belediye başkanından memnun olmayanların sızlanmasının tamamen siyasi olduğu kanaatindeyim.Avcıların başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.Eğer bu belediye başkanı bir değişirse şimdi sızlananlar her ne kadar boş siyasi düşünceleriyle şikayetlerini dile getiriyor sada başkan değişip yerine başka parti adayı gelirse ellerinde olanı kaybettikleri gibi üstüne bişey kazanmadan borçlu duruma düşeceklerinden adım gibi eminim. Ama bizim insanımız başına gelmeyince anlamıyor başına gelip çekmeye başlayıncada eee ben öyle demedimki yanlış anlaşıldı diyerek gene sızlanıyor. Herkes oturduğu yerden yorulmadan hem evi yenilensin.hem taşınma problemi olmasın,hemde belediye kendisine para versin binada yenilensin istiyor.
  oh ne ala ne ala.Değiştirin bu kafaları.

 3. gokhan diyor ki:

  Biz apartman olarak donusum cercevesinde binamizi yenilemek istiyoruz ama 5 katli olan apartmanimiza 4 kat imar veriliyor.bu durumda mutahitle anlasamiyoruz.cikan maliyeti cok insan karsilayamiyacak durumda.bu duruma yasal bir duzenleme getirilerek binalara yine ayni kat hakkinin saglanmasi lazim.zaten cok dayanikli binalar yapiliyor artik,4,5,6 kat olmasinin ne sakincasi var.ozaman 20,30 katli binalar hic dayanmaz ve bosuna nufus kalabalikligi yapiyor…

 4. Nerlin diyor ki:

  Zamanında yıkık dökük binaları 5 kuruşa satın alıp şimdi yenilensin korkuyoruz deniliyor. Almasaydınız.Biz gökdelen istemiyoruz.18 kat çıkıp komşularımın kim olduğunu bilmeden yaşamak bana cazip gelmiyor.Çocuğum için bunu daha tehlikeli buluyorum.Hasarlı binalar işaretli ve belliydi bi,le bile satın alındı.

 5. sedat diyor ki:

  mustafa bey denizköşler mah gelinçik sok da alt yapı yok yagmur yahınca sel götürüyor lütfen bi el atın bide aynı gelinçik sokakta bi yarı yıkık bi bina var icinde tinerciler kalıyor cocuklarımızı dısarı cıkaramıyoz lütfen bi cağresine bakın

 6. Mustafa diyor ki:

  Avcılar halkına herşey müstehak. 3 dönem 1 çivi bile çakmayan belediye başkanımız, İBB’nin yaptığı projelere kendi imzasını atma cüreti gösteren belediye başkanımız, karizmatik yakışıklı belediye başkanımız sen başımızdan eksik olma Sn.Değirmenci. Olma ki Avcılar halkı bir adım bile adım atamasın. En değerli ilçelerden biri Avcılar’ın çoğu binası az ve orta hasarlı. Bakın görün ki yine hep Değirmenci yine hep geri kalmışlık ve ölüme terkedilmişlik.

 7. belgin diyor ki:

  Ben 27 Dairelik bir Bina da oturuyorum değil üçte ikisi kimse bu çürük Bina için imza vermez. Çünkü 3 Aile nin toplam 5 Dairesi var onlardan aydat dahi çıkmıyor geri kalanlarda hödük. Dairemi satamıyorum çünkü dışı cok berbat, ha diyorum belediyedekiler veya Tobbaş körmü, çocuklarım bile kfalarına balkon düşmesin diye hızlı hızlı binaya girip çıkmaktadır. Bu kentsel işini insanlara burakmayınız ÇÜRÜK BİNALARI tespit edip artık işleme alınız. Oturarak PARA kazanıyorsunuz!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. seda diyor ki:

  belediyeye gidip onay vermemiz gerekiyor bende avcılarda oturuyorum proje onaylandı gidip onaylıyorum demek gerekiyor

 9. emine yağlı diyor ki:

  beni duyan varsa lütfen cevab versin.avcılarda oturuyorum.bu belediyenin bir şey yapmadığını artık anlayın.kentsel dönüşüm her tarafta başladı.ama nedense burada başlamıyor. kadir topbaş duy artık sesimiiiii

 10. ahmet hacı diyor ki:

  adı üzerindeki bu güzel projeyi bina dönüşümünde bırakmadan geleceğin kentleri olarak ele almakta fayda var avcılar reşitpaşa caddesi güzargahı güzel bir planlama ile şekil değiştirerek uzun sureli yaşanacak bir kent haline getirilir.

Bir Cevap Yazın

Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun Görselleri

Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun İletişim Bilgileri

Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun Fotoğraf Galerisi

Kentsel dönüşüm için belediyeye başvurun Etiketler